Viskozita oleje

Při správném výběru oleje do vašeho motoru, bude právě viskozitní hodnota oleje primární věcí, na kterou je třeba dát si velmi pečlivý pozor. Viskozita udává stupeň vnitřního tření neboli tekutosti v kapalině. Dostatečná kvalita mazání vašeho motoru se odvíjí právě od viskozity.

V případě pojmu viskozita je důležité si zapamatovat, že jde o veličinu, která závisí na okolních podmínkách (teplota, zatížení, rychlost). Při jízdě samozřejmě dochází k teplotním a tlakovým procesům a proto je velký důraz kladen na to, aby se viskozita měnila co nejméně.

Je obecně známo, že u kvalitních olejů (Esso, Mobil) výrobce zajišťuje fixnější olejové složení.

Příliš nízká viskozita oleje má za následek to, že mazivo je postupně vytlačováno z mazacího prostoru a může tak lehce dojít k poškození mazaných ploch jako např. zvýšenému opotřebení a zadírání třecích dílů.

Naopak zase vysoký stupeň viskozity oleje zase může znamenat nízkou tekutost a nedostatečné mazání, které vede též k poškození mazaných ploch.

Konkrétní hodnotu předepsané olejové viskozity nikde nenalezneme, zato je známo rozmezí (-+20 %), ve kterých by se měla pohybovat viskozita pro velkoobjemové vznětové motory.

Viskózní třídy olejů

Motorová vozidla – SAEJ300 (6 tříd pro zimní období a 5 tříd pro letní)

Průmyslové oleje – ISO VG

Dodávky komponentů

Dodáváme pomůcky a nástroje pro zabezpečení olejového hospodářství (pumpy, pracovní oděvy, čistící prostředky,...)

Více informací

Rozbory a filtrace maziv

Pomůžeme Vám stanovit optimální dobu pro výměnu maziva. Zajistíte tak bezpečný a efektivní provoz techniky.

Více informací

Bezplatné poradenství

Poradíme vám s nejvýhodnějším řešením z ekonomického a produktového hlediska.

Více informací

Odvoz a likvidace olejů

Vaše použité oleje a maziva bezplatně odvezeme a ekologicky zlikvidujeme.

Více informací

Novinky

 • Nejvyšší kvalita olejů Mobil Pegasus

  26.11.2012

  Společnost JENBACHER, světový výrobce plynových motorů, aktualizovala své mazací plány, ve kterých uvádí seznam schválených olejů, které je možno použít pro mazání jimi vyrobených plynových motorů…

 • Mobilgear SHC XMP

  26.11.2012

  V současné době je alternativní výroba elektrické energie světovou prioritou. ExxonMobil se svými produkty rovněž podílí na projektech "zelené energie". Ve 12 větrných elektrárnách v nově…

 • Nový DELVAC MX 15W-40 ESP

  26.11.2012

  Na trh byl uveden nový špičkový minerální olej nejvyšších specifikací – DELVAC MX 15W-40 ESP, který splňuje VOLVO VDS 4, API CJ4 a ACEA E9. Tento olej patří do kategorie "low ash" (nízkopopelnatý)…

 • MOBIL DTE 10 Excel - schválení od ARBURG

  26.11.2012

  Olej MOBIL DTE 10 Excel získal schválení od firmy ARBURG pro centrální hydraulické systémy vstřikovacích lisů. (30. 07. 2009)

 • ISO 9001:2001 a 14001:2005

  26.11.2012

  1.12.2008 byla společnost EBESO s.r.o. certifikována systémem managentu jakosti dle normy ČSN EN ISO 9001:2001 a systémem environmentálního managementu ČSN EN ISO 14001:2005.

Proč Ebeso?


 • Běžná maziva dodáme do 3 dnů

 • Naše produkty pokrývají celý průmysl

 • Jsme certifikováni dle norem ISO

 • Bezplatně zlikvidujeme vaše použitá maziva

 • Za poradenství si nic neúčtujeme