Minerální oleje

Motorové oleje jsou děleny podle výrobního procesu, ale v dnešním průmyslu se málokdy setkáme s „čistou“ syntetikou či minerálem. Spíše se preferuje výroba olejů na minerální bázi, které jsou dále míchány s dalšími zušlechťujícími prvky ve vzájemné syntéze.

Minerální oleje jsou normou značeny jako číslo 10 a výše (např. 15W). Jedná se o základní olejový produkt a vůbec nejstarší typ používaného motorového oleje.

Setkat se s ním můžeme i ve formě různých rozpouštědel nebo v tiskařských barvách.

Způsob výroby minerálního oleje

Minerální olej je získáván rektifikací neboli destilačním procesem ze surové ropy. Můžeme se proto setkat i s označením tzv. ropného oleje. Složení minerálního oleje se skládá především z alkanů (uhlovodíky s jednoduchými vazbami mezi atomy vodíku) a cyklických parafinů.

Výroba probíhá procesem rafinace, která odstraňuje tepelně nestálé látky, které by znečišťovali namáhaná místa v motoru. Tím je získán základový olej.

Pro další výrobu oleje motorového se musí připravit směs, která bude splňovat požadavky na viskozitu a nízkoteplotní vlastnosti.

K tomu se následně přidávají aditiva, kterými se směs technologicky dále upravuje a to má za následek např. omezení tvorby karbonu, neutralizaci kyselých složek, protiotěrové přísady apod.

Výsledné chemické uspořádání a viskozita se může podle hloubky rafinace značně odlišovat.

Měřítkem kvality základového oleje je především viskozitní index, obsah síry a obsah nasycených uhlovodíků. Tedy čím méně síry a více uhlovodíků tím pro olej lépe.

Využití a vlastnosti minerálního oleje

Mezi přednosti minerálního oleje se řadí např. vysoký stupeň kompatibility s elastomery a zvýšené odolnosti vůči hydrolýze.

Minerální oleje jsou hojně využívány pro mazání většiny starších motorů (např. historická vozidla) ale i pro nové stroje s nižším měrným výkonem nebo při menší chemické kontaminaci.

Díky velkému pokroku v rafinaci a výrobě minerálních olejů v současnosti platí to, že není příliš závratný rozdíl mezi minerálními a syntetickými olejovými produkty a ty nejkvalitnější z minerálních olejů splňují vysokou kvalitu motorového oleje.

Dodávky komponentů

Dodáváme pomůcky a nástroje pro zabezpečení olejového hospodářství (pumpy, pracovní oděvy, čistící prostředky,...)

Více informací

Rozbory a filtrace maziv

Pomůžeme Vám stanovit optimální dobu pro výměnu maziva. Zajistíte tak bezpečný a efektivní provoz techniky.

Více informací

Bezplatné poradenství

Poradíme vám s nejvýhodnějším řešením z ekonomického a produktového hlediska.

Více informací

Odvoz a likvidace olejů

Vaše použité oleje a maziva bezplatně odvezeme a ekologicky zlikvidujeme.

Více informací

Novinky

 • Nejvyšší kvalita olejů Mobil Pegasus

  26.11.2012

  Společnost JENBACHER, světový výrobce plynových motorů, aktualizovala své mazací plány, ve kterých uvádí seznam schválených olejů, které je možno použít pro mazání jimi vyrobených plynových motorů…

 • Mobilgear SHC XMP

  26.11.2012

  V současné době je alternativní výroba elektrické energie světovou prioritou. ExxonMobil se svými produkty rovněž podílí na projektech "zelené energie". Ve 12 větrných elektrárnách v nově…

 • Nový DELVAC MX 15W-40 ESP

  26.11.2012

  Na trh byl uveden nový špičkový minerální olej nejvyšších specifikací – DELVAC MX 15W-40 ESP, který splňuje VOLVO VDS 4, API CJ4 a ACEA E9. Tento olej patří do kategorie "low ash" (nízkopopelnatý)…

 • MOBIL DTE 10 Excel - schválení od ARBURG

  26.11.2012

  Olej MOBIL DTE 10 Excel získal schválení od firmy ARBURG pro centrální hydraulické systémy vstřikovacích lisů. (30. 07. 2009)

 • ISO 9001:2001 a 14001:2005

  26.11.2012

  1.12.2008 byla společnost EBESO s.r.o. certifikována systémem managentu jakosti dle normy ČSN EN ISO 9001:2001 a systémem environmentálního managementu ČSN EN ISO 14001:2005.

Proč Ebeso?


 • Běžná maziva dodáme do 3 dnů

 • Naše produkty pokrývají celý průmysl

 • Jsme certifikováni dle norem ISO

 • Bezplatně zlikvidujeme vaše použitá maziva

 • Za poradenství si nic neúčtujeme